Film,Cinematographer,Year,Winner/Nominee
1917,Roger Deakins,2019,Winner
The Irishman,Rodrigo Prieto,2019,Nominee
"Joker",Lawrence Sher,2019,Nominee
"The Lighthouse",Jarin Blaschke,2019,Nominee
Once Upon a Time in Hollywood,Robert Richardson,2019,Nominee
Roma,Alfonso Cuarón,2018,Winner
Cold War,Łukasz Żal,2018,Nominee
The Favourite,Robbie Ryan,2018,Nominee
Never Look Away,Caleb Deschanel,2018,Nominee
A Star Is Born,Matthew Libatique,2018,Nominee
"Blade Runner 2049",Roger Deakins,2017,Winner
Darkest Hour,Bruno Delbonnel,2017,Nominee
"Dunkirk",Hoyte van Hoytema,2017,Nominee
Mudbound,Rachel Morrison,2017,Nominee
"The Shape of Water",Dan Laustsen,2017,Nominee
"La La Land",Linus Sandgren,2016,Winner
"Arrival",Bradford Young,2016,Nominee
"Lion",Greig Fraser,2016,Nominee
Moonlight,James Laxton,2016,Nominee
Silence,Rodrigo Prieto,2016,Nominee
"The Revenant",Emmanuel Lubezki,2015,Winner
"Carol",Edward Lachman,2015,Nominee
"The Hateful Eight",Robert Richardson,2015,Nominee
"Mad Max: Fury Road",John Seale,2015,Nominee
"Sicario",Roger Deakins,2015,Nominee
"Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance)",Emmanuel Lubezki,2014,Winner
"The Grand Budapest Hotel",Robert Yeoman,2014,Nominee
"Ida",Łukasz Żal and Ryszard Lenczewski,2014,Nominee
"Mr. Turner",Dick Pope,2014,Nominee
"Unbroken",Roger Deakins,2014,Nominee
"Gravity",Emmanuel Lubezki,2013,Winner
"The Grandmaster",Philippe Le Sourd,2013,Nominee
"Inside Llewyn Davis",Bruno Delbonnel,2013,Nominee
Nebraska,Phedon Papamichael,2013,Nominee
"Prisoners",Roger Deakins,2013,Nominee
"Life of Pi",Claudio Miranda,2012,Winner
"Anna Karenina",Seamus McGarvey,2012,Nominee
"Django Unchained",Robert Richardson,2012,Nominee
"Lincoln",Janusz Kamiński,2012,Nominee
"Skyfall",Roger Deakins,2012,Nominee
"Hugo",Robert Richardson,2011,Winner
"The Artist",Guillaume Schiffman,2011,Nominee
"The Girl with the Dragon Tattoo",Jeff Cronenweth,2011,Nominee
"The Tree of Life",Emmanuel Lubezki,2011,Nominee
"War Horse",Janusz Kamiński,2011,Nominee
"Inception",Wally Pfister,2010,Winner
"Black Swan",Matthew Libatique,2010,Nominee
The King's Speech,Danny Cohen,2010,Nominee
"The Social Network",Jeff Cronenweth,2010,Nominee
"True Grit",Roger Deakins,2010,Nominee
"Avatar",Mauro Fiore,2009,Winner
"Harry Potter and the Half-Blood Prince",Bruno Delbonnel,2009,Nominee
The Hurt Locker,Barry Ackroyd,2009,Nominee
"Inglourious Basterds",Robert Richardson,2009,Nominee
"The White Ribbon",Christian Berger,2009,Nominee
"Slumdog Millionaire",Anthony Dod Mantle,2008,Winner
"Changeling",Tom Stern,2008,Nominee
"The Curious Case of Benjamin Button",Claudio Miranda,2008,Nominee
"The Dark Knight",Wally Pfister,2008,Nominee
"The Reader",Roger Deakins and Chris Menges,2008,Nominee
"There Will be Blood",Robert Elswit,2007,Winner
"The Assassination of Jesse James",Roger Deakins,2007,Nominee
"Atonement",Seamus McGarvey,2007,Nominee
"The Diving Bell and the Butterfly",Janusz Kamiński,2007,Nominee
"No Country for Old Men",Roger Deakins,2007,Nominee
"Pan’s Labyrinth",Guillermo Navarro,2006,Winner
"The Black Dahlia",Vilmos Zsigmond,2006,Nominee
"Children of Men",Emmanuel Lubezki,2006,Nominee
The Illusionist,Dick Pope,2006,Nominee
"The Prestige",Wally Pfister,2006,Nominee
"Memoirs of a Geisha",Dion Beebe,2005,Winner
Batman Begins,Wally Pfister,2005,Nominee
"Brokeback Mountain",Rodrigo Prieto,2005,Nominee
"Good Night and Good Luck",Robert Elswit,2005,Nominee
"The New World",Emmanuel Lubezki,2005,Nominee
"The Aviator",Robert Richardson,2004,Winner
"House of Flying Daggers",Zhao Xiaoding,2004,Nominee
"The Passion of the Christ",Caleb Deschanel,2004,Nominee
The Phantom of the Opera,John Mathieson,2004,Nominee
"A Very Long Engagement",Bruno Delbonnel,2004,Nominee
"Master and Commander",Russell Boyd,2003,Winner
"City of God",César Charlone,2003,Nominee
Cold Mountain,John Seale,2003,Nominee
"Girl with a Pearl Earring",Eduardo Serra,2003,Nominee
"Seabiscuit",John Schwartzman,2003,Nominee
"Road to Perdition",Conrad Hall (posthumously),2002,Winner
"Chicago",Dion Beebe,2002,Nominee
"Far From Heaven",Edward Lachman,2002,Nominee
"Gangs of New York",Michael Ballhaus,2002,Nominee
"The Pianist",Paweł Edelman,2002,Nominee
"The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring",Andrew Lesnie,2001,Winner
"Amélie",Bruno Delbonnel,2001,Nominee
"Black Hawk Down",Sławomir Idziak,2001,Nominee
"The Man Who Wasn’t There",Roger Deakins,2001,Nominee
"Moulin Rouge",Donald McAlpine,2001,Nominee
"Crouching Tiger, Hidden Dragon",Peter Pau,2000,Winner
"Gladiator",John Mathieson,2000,Nominee
Malèna,Lajos Koltai,2000,Nominee
"O Brother, Where Art Thou",Roger Deakins,2000,Nominee
"The Patriot",Caleb Deschanel,2000,Nominee
"American Beauty",Conrad L. Hall,1999,Winner
The End of the Affair,Roger Pratt,1999,Nominee
"The Insider",Dante Spinotti,1999,Nominee
"Sleepy Hollow",Emmanuel Lubezki,1999,Nominee
Snow Falling on Cedars,Robert Richardson,1999,Nominee
"Saving Private Ryan",Janusz Kamiński,1998,Winner
A Civil Action,Conrad L. Hall,1998,Nominee
Elizabeth,Remi Adefarasin,1998,Nominee
Shakespeare in Love,Richard Greatrex,1998,Nominee
"The Thin Red Line",John Toll,1998,Nominee
"Titanic",Russell Carpenter,1997,Winner
Amistad,Janusz Kamiński,1997,Nominee
Kundun,Roger Deakins,1997,Nominee
"L.A. Confidential",Dante Spinotti,1997,Nominee
"Wings of the Dove, The",Eduardo Serra,1997,Nominee
The English Patient,John Seale,1996,Winner
Evita,Darius Khondji,1996,Nominee
"Fargo",Roger Deakins,1996,Nominee
Fly Away Home,Caleb Deschanel,1996,Nominee
Michael Collins,Chris Menges,1996,Nominee
"Braveheart",John Toll,1995,Winner
Batman Forever,Stephen Goldblatt,1995,Nominee
A Little Princess,Emmanuel Lubezki,1995,Nominee
Sense and Sensibility,Michael Coulter,1995,Nominee
Shanghai Triad,Lü Yue,1995,Nominee
"Legends of the Fall",John Toll,1994,Winner
Forrest Gump,Don Burgess,1994,Nominee
"The Shawshank Redemption",Roger Deakins,1994,Nominee
Three Colours: Red,Piotr Sobociński,1994,Nominee
Wyatt Earp,Owen Roizman,1994,Nominee
"Schindler’s List",Janusz Kamiński,1993,Winner
Farewell My Concubine,Gu Changwei,1993,Nominee
The Fugitive,Michael Chapman,1993,Nominee
"The Piano",Stuart Dryburgh,1993,Nominee
Searching for Bobby Fischer,Conrad L. Hall,1993,Nominee
A River Runs Through It,Philippe Rousselot,1992,Winner
Hoffa,Stephen H. Burum,1992,Nominee
Howards End,Tony Pierce-Roberts,1992,Nominee
The Lover,Robert Fraisse,1992,Nominee
Unforgiven,Jack N. Green,1992,Nominee
JFK,Robert Richardson,1991,Winner
Bugsy,Allen Daviau,1991,Nominee
The Prince of Tides,Stephen Goldblatt,1991,Nominee
"Terminator 2: Judgement Day",Adam Greenberg,1991,Nominee
Thelma & Louise,Adrian Biddle,1991,Nominee
"Dances with Wolves",Dean Semler,1990,Winner
Avalon,Allen Daviau,1990,Nominee
Dick Tracy,Vittorio Storaro,1990,Nominee
"The Godfather: Part III",Gordon Willis,1990,Nominee
Henry & June,Philippe Rousselot,1990,Nominee
"Glory",Freddie Francis,1989,Winner
The Abyss,Mikael Salomon,1989,Nominee
Blaze,Haskell Wexler,1989,Nominee
Born on the Fourth of July,Robert Richardson,1989,Nominee
The Fabulous Baker Boys,Michael Ballhaus,1989,Nominee
Mississippi Burning,Peter Biziou,1988,Winner
Rain Man,John Seale,1988,Nominee
Tequila Sunrise,Conrad Hall,1988,Nominee
The Unbearable Lightness of Being,Sven Nykvist,1988,Nominee
Who Framed Roger Rabbit,Dean Cundey,1988,Nominee
"The Last Emperor",Vittorio Storaro,1987,Winner
Broadcast News,Michael Ballhaus,1987,Nominee
"Empire of the Sun",Allen Daviau,1987,Nominee
Hope and Glory,Philippe Rousselot,1987,Nominee
Matewan,Haskell Wexler,1987,Nominee
"The Mission",Chris Menges,1986,Winner
Peggy Sue Got Married,Jordan Cronenweth,1986,Nominee
Platoon,Robert Richardson,1986,Nominee
A Room with a View,Tony Pierce-Roberts,1986,Nominee
Star Trek IV: The Voyage Home,Don Peterman,1986,Nominee
"Out Of Africa",David Watkin,1985,Winner
The Color Purple,Allen Daviau,1985,Nominee
Murphy's Romance,William A. Fraker,1985,Nominee
Ran,"Takao Saito, Masaharu Ueda, and Asakazu Nakai",1985,Nominee
Witness,John Seale,1985,Nominee
The Killing Fields,Chris Menges,1984,Winner
"Amadeus",Miroslav Ondříček,1984,Nominee
The Natural,Caleb Deschanel,1984,Nominee
A Passage to India,Ernest Day,1984,Nominee
The River,Vilmos Zsigmond,1984,Nominee
Fanny and Alexander,Sven Nykvist,1983,Winner
Flashdance,Don Peterman,1983,Nominee
The Right Stuff,Caleb Deschanel,1983,Nominee
WarGames,William A. Fraker,1983,Nominee
Zelig,Gordon Willis,1983,Nominee
"Gandhi",Billy Williams and Ronnie Taylor,1982,Winner
Das Boot,Jost Vacano,1982,Nominee
E.T. the Extra-Terrestrial,Allen Daviau,1982,Nominee
Sophie's Choice,Néstor Almendros,1982,Nominee
Tootsie,Owen Roizman,1982,Nominee
Reds,Vittorio Storaro,1981,Winner
Excalibur,Alex Thomson,1981,Nominee
On Golden Pond,Billy Williams,1981,Nominee
Ragtime,Miroslav Ondříček,1981,Nominee
"Raiders of the Lost Ark",Douglas Slocombe,1981,Nominee
Tess,Geoffrey Unsworth (posthumously) and Ghislain Cloquet,1980,Winner
The Blue Lagoon,Néstor Almendros,1980,Nominee
Coal Miner's Daughter,Ralf D. Bode,1980,Nominee
The Formula,James Crabe,1980,Nominee
"Raging Bull",Michael Chapman,1980,Nominee
"Apocalypse Now",Vittorio Storaro,1979,Winner
1941,William A. Fraker,1979,Nominee
All That Jazz,Giuseppe Rotunno,1979,Nominee
The Black Hole,Frank V. Phillips,1979,Nominee
Kramer vs. Kramer,Néstor Almendros,1979,Nominee
"Days of Heaven",Néstor Almendros,1978,Winner
"The Deer Hunter",Vilmos Zsigmond,1978,Nominee
Heaven Can Wait,William A. Fraker,1978,Nominee
"Same Time, Next Year",Robert Surtees,1978,Nominee
The Wiz,Oswald Morris,1978,Nominee
"Close Encounters of the Third Kind",Vilmos Zsigmond,1977,Winner
Islands in the Stream,Fred J. Koenekamp,1977,Nominee
Julia,Douglas Slocombe,1977,Nominee
Looking for Mr. Goodbar,William A. Fraker,1977,Nominee
The Turning Point,Robert Surtees,1977,Nominee
Bound for Glory,Haskell Wexler,1976,Winner
King Kong,Richard H. Kline,1976,Nominee
Logan's Run,Ernest Laszlo,1976,Nominee
Network,Owen Roizman,1976,Nominee
A Star Is Born,Robert Surtees,1976,Nominee
"Barry Lyndon",John Alcott,1975,Winner
The Day of the Locust,Conrad Hall,1975,Nominee
Funny Lady,James Wong Howe,1975,Nominee
The Hindenburg,Robert Surtees,1975,Nominee
One Flew Over the Cuckoo's Nest,Haskell Wexler and Bill Butler,1975,Nominee
The Towering Inferno,Fred J. Koenekamp and Joseph Biroc,1974,Winner
Chinatown,John A. Alonzo,1974,Nominee
Earthquake,Philip H. Lathrop,1974,Nominee
Lenny,Bruce Surtees,1974,Nominee
Murder on the Orient Express,Geoffrey Unsworth,1974,Nominee
Cries and Whispers,Sven Nykvist,1973,Winner
The Exorcist,Owen Roizman,1973,Nominee
Jonathan Livingston Seagull,Jack Couffer,1973,Nominee
The Sting,Robert Surtees,1973,Nominee
The Way We Were,Harry Stradling Jr.,1973,Nominee
Cabaret,Geoffrey Unsworth,1972,Winner
1776,Harry Stradling Jr.,1972,Nominee
Butterflies Are Free,Charles Lang,1972,Nominee
The Poseidon Adventure,Harold E. Stine,1972,Nominee
Travels with My Aunt,Douglas Slocombe,1972,Nominee
Fiddler on the Roof,Oswald Morris,1971,Winner
The French Connection,Owen Roizman,1971,Nominee
The Last Picture Show,Robert Surtees,1971,Nominee
Nicholas and Alexandra,Freddie Young,1971,Nominee
Summer of '42,Robert Surtees,1971,Nominee
Ryan's Daughter,Freddie Young,1970,Winner
Airport,Ernest Laszlo,1970,Nominee
Patton,Fred J. Koenekamp,1970,Nominee
Tora! Tora! Tora!,"Osami Furuya, Sinsaku Himeda, Masamichi Satoh and Charles F. Wheeler",1970,Nominee
Women in Love,Billy Williams,1970,Nominee
"Butch Cassidy and the Sundance Kid",Conrad Hall,1969,Winner
Anne of the Thousand Days,Arthur Ibbetson,1969,Nominee
Bob & Carol & Ted & Alice,Charles Lang,1969,Nominee
"Hello, Dolly!",Harry Stradling (posthumously),1969,Nominee
Marooned,Daniel L. Fapp,1969,Nominee
Romeo and Juliet,Pasqualino De Santis,1968,Winner
Funny Girl,Harry Stradling,1968,Nominee
Ice Station Zebra,Daniel L. Fapp,1968,Nominee
Oliver!,Oswald Morris,1968,Nominee
Star!,Ernest Laszlo,1968,Nominee
Bonnie and Clyde,Burnett Guffey,1967,Winner
Camelot,Richard H. Kline,1967,Nominee
Doctor Dolittle,Robert Surtees,1967,Nominee
The Graduate,Robert Surtees,1967,Nominee
"In Cold Blood",Conrad Hall,1967,Nominee
Who's Afraid of Virginia Woolf?,Haskell Wexler,1966,Winner (B & W)
The Fortune Cookie,Joseph LaShelle,1966,Nominee (B & W)
Georgy Girl,Kenneth Higgins,1966,Nominee (B & W)
Is Paris Burning?,Marcel Grignon,1966,Nominee (B & W)
Seconds,James Wong Howe,1966,Nominee (B & W)
A Man for All Seasons,Ted Moore,1966,Winner (Color)
Fantastic Voyage,Ernest Laszlo,1966,Nominee (Color)
Hawaii,Russell Harlan,1966,Nominee (Color)
The Professionals,Conrad Hall,1966,Nominee (Color)
The Sand Pebbles,Joseph MacDonald,1966,Nominee (Color)
Ship of Fools,Ernest Laszlo,1965,Winner (B & W)
In Harm's Way,Loyal Griggs,1965,Nominee (B & W)
King Rat,Burnett Guffey,1965,Nominee (B & W)
Morituri,Conrad Hall,1965,Nominee (B & W)
A Patch of Blue,Robert Burks,1965,Nominee (B & W)
Doctor Zhivago,Freddie Young,1965,Winner (Color)
The Agony and the Ecstasy,Leon Shamroy,1965,Nominee (Color)
The Great Race,Russell Harlan,1965,Nominee (Color)
The Greatest Story Ever Told,William C. Mellor and Loyal Griggs,1965,Nominee (Color)
The Sound of Music,Ted D. McCord,1965,Nominee (Color)
Zorba the Greek,Walter Lassally,1964,Winner (B & W)
The Americanization of Emily,Philip H. Lathrop,1964,Nominee (B & W)
Fate Is the Hunter,Milton Krasner,1964,Nominee (B & W)
"Hush...Hush, Sweet Charlotte",Joseph Biroc,1964,Nominee (B & W)
The Night of the Iguana,Gabriel Figueroa,1964,Nominee (B & W)
My Fair Lady,Harry Stradling,1964,Winner (Color)
Becket,Geoffrey Unsworth,1964,Nominee (Color)
Cheyenne Autumn,William H. Clothier,1964,Nominee (Color)
Mary Poppins,Edward Colman,1964,Nominee (Color)
The Unsinkable Molly Brown,Daniel L. Fapp,1964,Nominee (Color)
Hud,James Wong Howe,1963,Winner (B & W)
The Balcony,George J. Folsey,1963,Nominee (B & W)
The Caretakers,Lucien Ballard,1963,Nominee (B & W)
Lilies of the Field,Ernest Haller,1963,Nominee (B & W)
Love with the Proper Stranger,Milton Krasner,1963,Nominee (B & W)
Cleopatra,Leon Shamroy,1963,Winner (Color)
The Cardinal,Leon Shamroy,1963,Nominee (Color)
How the West Was Won,"William Daniels, Milton Krasner, Charles Lang and Joseph LaShelle",1963,Nominee (Color)
Irma la Douce,Joseph LaShelle,1963,Nominee (Color)
"It's a Mad, Mad, Mad, Mad World",Ernest Laszlo,1963,Nominee (Color)
The Longest Day,Jean Bourgoin and Walter Wottitz,1962,Winner (B & W)
Birdman of Alcatraz,Burnett Guffey,1962,Nominee (B & W)
To Kill a Mockingbird,Russell Harlan,1962,Nominee (B & W)
Two for the Seesaw,Ted D. McCord,1962,Nominee (B & W)
What Ever Happened to Baby Jane?,Ernest Haller,1962,Nominee (B & W)
"Lawrence of Arabia",Freddie Young,1962,Winner (Color)
Gypsy,Harry Stradling,1962,Nominee (Color)
Hatari!,Russell Harlan,1962,Nominee (Color)
Mutiny on the Bounty,Robert Surtees,1962,Nominee (Color)
The Wonderful World of the Brothers Grimm,Paul C. Vogel,1962,Nominee (Color)
The Hustler,Eugen Schüfftan,1961,Winner (B & W)
The Absent-Minded Professor,Edward Colman,1961,Nominee (B & W)
The Children's Hour,Franz Planer,1961,Nominee (B & W)
Judgment at Nuremberg,Ernest Laszlo,1961,Nominee (B & W)
"One, Two, Three",Daniel L. Fapp,1961,Nominee (B & W)
West Side Story,Daniel L. Fapp,1961,Winner (Color)
Fanny,Jack Cardiff,1961,Nominee (Color)
Flower Drum Song,Russell Metty,1961,Nominee (Color)
A Majority of One,Harry Stradling,1961,Nominee (Color)
One-Eyed Jacks,Charles Lang,1961,Nominee (Color)
Sons and Lovers,Freddie Francis,1960,Winner (B & W)
The Apartment,Joseph LaShelle,1960,Nominee (B & W)
The Facts of Life,Charles Lang,1960,Nominee (B & W)
Inherit the Wind,Ernest Laszlo,1960,Nominee (B & W)
Psycho,John L. Russell,1960,Nominee (B & W)
Spartacus,Russell Metty,1960,Winner (Color)
The Alamo,William H. Clothier,1960,Nominee (Color)
BUtterfield 8,Joseph Ruttenberg and Charles Harten,1960,Nominee (Color)
Exodus,Sam Leavitt,1960,Nominee (Color)
Pepe,Joseph MacDonald,1960,Nominee (Color)
The Diary of Anne Frank,William C. Mellor,1959,Winner (B & W)
Anatomy of a Murder,Sam Leavitt,1959,Nominee (B & W)
Career,Joseph LaShelle,1959,Nominee (B & W)
Some Like It Hot,Charles Lang,1959,Nominee (B & W)
The Young Philadelphians,Harry Stradling,1959,Nominee (B & W)
"Ben Hur",Robert Surtees,1959,Winner (Color)
The Big Fisherman,Lee Garmes,1959,Nominee (Color)
The Five Pennies,Daniel L. Fapp,1959,Nominee (Color)
The Nun's Story,Franz Planer,1959,Nominee (Color)
Porgy and Bess,Leon Shamroy,1959,Nominee (Color)
The Defiant Ones,Sam Leavitt,1958,Winner (B & W)
Desire Under the Elms,Daniel L. Fapp,1958,Nominee (B & W)
I Want to Live!,Lionel Lindon,1958,Nominee (B & W)
Separate Tables,Charles Lang,1958,Nominee (B & W)
The Young Lions,Joseph MacDonald,1958,Nominee (B & W)
Gigi,Joseph Ruttenberg,1958,Winner (Color)
Auntie Mame,Harry Stradling,1958,Nominee (Color)
Cat on a Hot Tin Roof,William Daniels,1958,Nominee (Color)
The Old Man and the Sea,James Wong Howe,1958,Nominee (Color)
South Pacific,Leon Shamroy,1958,Nominee (Color)
The Bridge on the River Kwai,Jack Hildyard,1957,Winner
An Affair to Remember,Milton Krasner,1957,Nominee
Funny Face,Ray June,1957,Nominee
Peyton Place,William C. Mellor,1957,Nominee
Sayonara,Ellsworth Fredericks,1957,Nominee
Somebody Up There Likes Me,Joseph Ruttenberg,1956,Winner (B & W)
Baby Doll,Boris Kaufman,1956,Nominee (B & W)
The Bad Seed,Harold Rosson,1956,Nominee (B & W)
The Harder They Fall,Burnett Guffey,1956,Nominee (B & W)
Stagecoach to Fury,Walter Strenge,1956,Nominee (B & W)
Around the World in 80 Days,Lionel Lindon,1956,Winner (Color)
The Eddy Duchin Story,Harry Stradling,1956,Nominee (Color)
The King and I,Leon Shamroy,1956,Nominee (Color)
The Ten Commandments,Loyal Griggs,1956,Nominee (Color)
War and Peace,Jack Cardiff,1956,Nominee (Color)
The Rose Tattoo,James Wong Howe,1955,Winner (B & W)
Blackboard Jungle,Russell Harlan,1955,Nominee (B & W)
I'll Cry Tomorrow,Arthur Arling,1955,Nominee (B & W)
Marty,Joseph LaShelle,1955,Nominee (B & W)
Queen Bee,Charles Lang,1955,Nominee (B & W)
To Catch a Thief,Robert Burks,1955,Winner (Color)
Guys and Dolls,Harry Stradling,1955,Nominee (Color)
Love Is a Many-Splendored Thing,Leon Shamroy,1955,Nominee (Color)
A Man Called Peter,Harold Lipstein,1955,Nominee (Color)
Oklahoma!,Robert Surtees,1955,Nominee (Color)
"On the Waterfront",Boris Kaufman,1954,Winner (B & W)
The Country Girl,John F. Warren,1954,Nominee (B & W)
Executive Suite,George J. Folsey,1954,Nominee (B & W)
Rogue Cop,John F. Seitz,1954,Nominee (B & W)
Sabrina,Charles Lang,1954,Nominee (B & W)
Three Coins in the Fountain,Milton Krasner,1954,Winner (Color)
The Egyptian,Leon Shamroy,1954,Nominee (Color)
Rear Window,Robert Burks,1954,Nominee (Color)
Seven Brides for Seven Brothers,George J. Folsey,1954,Nominee (Color)
The Silver Chalice,William V. Skall,1954,Nominee (Color)
From Here to Eternity,Burnett Guffey,1953,Winner (B & W)
The Four Poster,Hal Mohr,1953,Nominee (B & W)
Julius Caesar,Joseph Ruttenberg,1953,Nominee (B & W)
Martin Luther,Joseph C. Brun,1953,Nominee (B & W)
Roman Holiday,Franz Planer and Henri Alekan,1953,Nominee (B & W)
Shane,Loyal Griggs,1953,Winner (Color)
All the Brothers Were Valiant,George J. Folsey,1953,Nominee (Color)
Beneath the 12-Mile Reef,Edward Cronjager,1953,Nominee (Color)
Lili,Robert H. Planck,1953,Nominee (Color)
The Robe,Leon Shamroy,1953,Nominee (Color)
The Bad and the Beautiful,Robert Surtees,1952,Winner (B & W)
The Big Sky,Russell Harlan,1952,Nominee (B & W)
My Cousin Rachel,Joseph LaShelle,1952,Nominee (B & W)
Navajo,Virgil Miller,1952,Nominee (B & W)
Sudden Fear,Charles Lang,1952,Nominee (B & W)
The Quiet Man,Winton C. Hoch and Archie Stout,1952,Winner (Color)
Hans Christian Andersen,Harry Stradling,1952,Nominee (Color)
Ivanhoe,Freddie Young,1952,Nominee (Color)
Million Dollar Mermaid,George J. Folsey,1952,Nominee (Color)
The Snows of Kilimanjaro,Leon Shamroy,1952,Nominee (Color)
A Place in the Sun,William C. Mellor,1951,Winner (B & W)
Death of a Salesman,Franz Planer,1951,Nominee (B & W)
The Frogmen,Norbert Brodine,1951,Nominee (B & W)
Strangers on a Train,Robert Burks,1951,Nominee (B & W)
A Streetcar Named Desire,Harry Stradling,1951,Nominee (B & W)
An American in Paris,Alfred Gilks and John Alton,1951,Winner (Color)
David and Bathsheba,Leon Shamroy,1951,Nominee (Color)
Quo Vadis,Robert Surtees and William V. Skall,1951,Nominee (Color)
Show Boat,Charles Rosher,1951,Nominee (Color)
When Worlds Collide,John F. Seitz and W. Howard Greene,1951,Nominee (Color)
"The Third Man",Robert Krasker,1950,Winner (B & W)
All About Eve,Milton Krasner,1950,Nominee (B & W)
The Asphalt Jungle,Harold Rosson,1950,Nominee (B & W)
The Furies,Victor Milner,1950,Nominee (B & W)
Sunset Boulevard,John F. Seitz,1950,Nominee (B & W)
King Solomon's Mines,Robert Surtees,1950,Winner (Color)
Annie Get Your Gun,Charles Rosher,1950,Nominee (Color)
Broken Arrow,Ernest Palmer,1950,Nominee (Color)
The Flame and the Arrow,Ernest Haller,1950,Nominee (Color)
Samson and Delilah,George Barnes,1950,Nominee (Color)
Battleground,Paul C. Vogel,1949,Winner (B & W)
Champion,Franz Planer,1949,Nominee (B & W)
Come to the Stable,Joseph LaShelle,1949,Nominee (B & W)
The Heiress,Leo Tover,1949,Nominee (B & W)
Prince of Foxes,Leon Shamroy,1949,Nominee (B & W)
She Wore a Yellow Ribbon,Winton C. Hoch,1949,Winner (Color)
The Barkleys of Broadway,Harry Stradling,1949,Nominee (Color)
Jolson Sings Again,William E. Snyder,1949,Nominee (Color)
Little Women,Robert H. Planck and Charles Schoenbaum,1949,Nominee (Color)
Sand,Charles G. Clarke,1949,Nominee (Color)
The Naked City,William Daniels,1948,Winner (B & W)
A Foreign Affair,Charles Lang,1948,Nominee (B & W)
I Remember Mama,Nicholas Musuraca,1948,Nominee (B & W)
Johnny Belinda,Ted D. McCord,1948,Nominee (B & W)
Portrait of Jennie,Joseph August (posthumously),1948,Nominee (B & W)
Joan of Arc,"Joseph Valentine, William V. Skall and Winton C. Hoch",1948,Winner (Color)
Green Grass of Wyoming,Charles G. Clarke,1948,Nominee (Color)
The Loves of Carmen,William E. Snyder,1948,Nominee (Color)
The Three Musketeers,Robert H. Planck,1948,Nominee (Color)
Great Expectations,Guy Green,1947,Winner (B & W)
Green Dolphin Street,George J. Folsey,1947,Nominee (B & W)
The Ghost and Mrs. Muir,Charles Lang,1947,Nominee (B & W)
"Black Narcissus",Jack Cardiff,1947,Winner (Color)
Life with Father,J. Peverell Marley and William V. Skall,1947,Nominee (Color)
Mother Wore Tights,Harry Jackson,1947,Nominee (Color)
Anna and the King of Siam,Arthur C. Miller,1946,Winner (B & W)
The Green Years,George J. Folsey,1946,Nominee (B & W)
The Yearling,"Charles Rosher, Leonard Smith and Arthur Arling",1946,Winner (Color)
The Jolson Story,Joseph Walker,1946,Nominee (Color)
The Picture of Dorian Gray,Harry Stradling,1945,Winner (B & W)
The Keys of the Kingdom,Arthur C. Miller,1945,Nominee (B & W)
The Lost Weekend,John F. Seitz,1945,Nominee (B & W)
Mildred Pierce,Ernest Haller,1945,Nominee (B & W)
Spellbound,George Barnes,1945,Nominee (B & W)
Leave Her to Heaven,Leon Shamroy,1945,Winner (Color)
Anchors Aweigh,Robert H. Planck and Charles P. Boyle,1945,Nominee (Color)
National Velvet,Leonard Smith,1945,Nominee (Color)
A Song to Remember,Tony Gaudio and Allen M. Davey,1945,Nominee (Color)
The Spanish Main,George Barnes,1945,Nominee (Color)
Laura,Joseph LaShelle,1944,Winner (B & W)
Double Indemnity,John F. Seitz,1944,Nominee (B & W)
Dragon Seed,Sidney Wagner,1944,Nominee (B & W)
Gaslight,Joseph Ruttenberg,1944,Nominee (B & W)
Going My Way,Lionel Lindon,1944,Nominee (B & W)
Lifeboat,Glen MacWilliams,1944,Nominee (B & W)
Since You Went Away,Stanley Cortez and Lee Garmes,1944,Nominee (B & W)
Thirty Seconds Over Tokyo,Robert Surtees and Harold Rosson,1944,Nominee (B & W)
The Uninvited,Charles Lang,1944,Nominee (B & W)
The White Cliffs of Dover,George J. Folsey,1944,Nominee (B & W)
Wilson,Leon Shamroy,1944,Winner (Color)
Cover Girl,Rudolph Maté and Allen M. Davey,1944,Nominee (Color)
Home in Indiana,Edward Cronjager,1944,Nominee (Color)
Kismet,Charles Rosher,1944,Nominee (Color)
Lady in the Dark,Ray Rennahan,1944,Nominee (Color)
Meet Me in St. Louis,George J. Folsey,1944,Nominee (Color)
The Song of Bernadette,Arthur C. Miller,1943,Winner (B & W)
Air Force,"James Wong Howe, Elmer Dyer and Charles A. Marshall",1943,Nominee (B & W)
"Casablanca",Arthur Edeson,1943,Nominee (B & W)
Corvette K-225,Tony Gaudio,1943,Nominee (B & W)
Five Graves to Cairo,John F. Seitz,1943,Nominee (B & W)
The Human Comedy,Harry Stradling,1943,Nominee (B & W)
Madame Curie,Joseph Ruttenberg,1943,Nominee (B & W)
The North Star,James Wong Howe,1943,Nominee (B & W)
Sahara,Rudolph Maté,1943,Nominee (B & W)
So Proudly We Hail!,Charles Lang,1943,Nominee (B & W)
Phantom of the Opera,Hal Mohr and W. Howard Greene,1943,Winner (Color)
For Whom the Bell Tolls,Ray Rennahan,1943,Nominee (Color)
Heaven Can Wait,Edward Cronjager,1943,Nominee (Color)
"Hello, Frisco, Hello",Charles G. Clarke and Allen M. Davey,1943,Nominee (Color)
Lassie Come Home,Leonard Smith,1943,Nominee (Color)
Thousands Cheer,George J. Folsey,1943,Nominee (Color)
Mrs. Miniver,Joseph Ruttenberg,1942,Winner (B & W)
Kings Row,James Wong Howe,1942,Nominee (B & W)
The Magnificent Ambersons,Stanley Cortez,1942,Nominee (B & W)
Moontide,Charles G. Clarke,1942,Nominee (B & W)
The Pied Piper,Edward Cronjager,1942,Nominee (B & W)
The Pride of the Yankees,Rudolph Maté,1942,Nominee (B & W)
"Take a Letter, Darling",John J. Mescall,1942,Nominee (B & W)
The Talk of the Town,Ted Tetzlaff,1942,Nominee (B & W)
Ten Gentlemen from West Point,Leon Shamroy,1942,Nominee (B & W)
This Above All,Arthur C. Miller,1942,Nominee (B & W)
The Black Swan,Leon Shamroy,1942,Winner (Color)
Arabian Nights,"Milton Krasner, William V. Skall and W. Howard Greene",1942,Nominee (Color)
Captains of the Clouds,Sol Polito,1942,Nominee (Color)
Jungle Book,W. Howard Greene,1942,Nominee (Color)
Reap the Wild Wind,Victor Milner and William V. Skall,1942,Nominee (Color)
To the Shores of Tripoli,Edward Cronjager and William V. Skall,1942,Nominee (Color)
How Green Was My Valley,Arthur C. Miller,1941,Winner (B & W)
The Chocolate Soldier,Karl Freund,1941,Nominee (B & W)
"Citizen Kane",Gregg Toland,1941,Nominee (B & W)
Dr. Jekyll and Mr. Hyde,Joseph Ruttenberg,1941,Nominee (B & W)
Here Comes Mr. Jordan,Joseph Walker,1941,Nominee (B & W)
Hold Back the Dawn,Leo Tover,1941,Nominee (B & W)
Sergeant York,Sol Polito,1941,Nominee (B & W)
Sun Valley Serenade,Edward Cronjager,1941,Nominee (B & W)
Sundown,Charles Lang,1941,Nominee (B & W)
That Hamilton Woman,Rudolph Maté,1941,Nominee (B & W)
Blood and Sand,Ernest Palmer and Ray Rennahan,1941,Winner (Color)
Aloma of the South Seas,"Wilfred M. Cline, Karl Struss and William E. Snyder",1941,Nominee (Color)
Billy the Kid,William V. Skall and Leonard Smith,1941,Nominee (Color)
Blossoms in the Dust,Karl Freund and W. Howard Greene,1941,Nominee (Color)
Dive Bomber,Bert Glennon,1941,Nominee (Color)
Louisiana Purchase,Harry Hallenberger and Ray Rennahan,1941,Nominee (Color)
Rebecca,George Barnes,1940,Winner (B & W)
Abe Lincoln in Illinois,James Wong Howe,1940,Nominee (B & W)
"All This, and Heaven Too",Ernest Haller,1940,Nominee (B & W)
"Arise, My Love",Charles Lang,1940,Nominee (B & W)
Boom Town,Harold Rosson,1940,Nominee (B & W)
Foreign Correspondent,Rudolph Maté,1940,Nominee (B & W)
The Letter,Tony Gaudio,1940,Nominee (B & W)
The Long Voyage Home,Gregg Toland,1940,Nominee (B & W)
Spring Parade,Joseph Valentine,1940,Nominee (B & W)
Waterloo Bridge,Joseph Ruttenberg,1940,Nominee (B & W)
The Thief of Bagdad,Georges Périnal,1940,Winner (Color)
Bitter Sweet,Oliver T. Marsh and Allen M. Davey,1940,Nominee (Color)
The Blue Bird,Arthur C. Miller and Ray Rennahan,1940,Nominee (Color)
Down Argentine Way,Leon Shamroy and Ray Rennahan,1940,Nominee (Color)
North West Mounted Police,Victor Milner and W. Howard Greene,1940,Nominee (Color)
Northwest Passage,Sidney Wagner and William V. Skall,1940,Nominee (Color)
Wuthering Heights,Gregg Toland,1939,Winner (B & W)
Stagecoach,Bert Glennon,1939,Nominee (B & W)
"Gone With the Wind",Ernest Haller and Ray Rennahan,1939,Winner (Color)
The Private Lives of Elizabeth and Essex,Sol Polito and W. Howard Greene,1939,Nominee (Color)
The Great Waltz,Joseph Ruttenberg,1938,Winner (B & W)
Algiers,James Wong Howe,1938,Nominee (B & W)
Army Girl,Ernest Miller and Harry J. Wild,1938,Nominee (B & W)
The Buccaneer,Victor Milner,1938,Nominee (B & W)
Jezebel,Ernest Haller,1938,Nominee (B & W)
Mad About Music,Joseph Valentine,1938,Nominee (B & W)
Merrily We Live,Norbert Brodine,1938,Nominee (B & W)
Suez,J. Peverell Marley,1938,Nominee (B & W)
Vivacious Lady,Robert De Grasse,1938,Nominee (B & W)
You Can't Take It with You,Joseph Walker,1938,Nominee (B & W)
The Young in Heart,Leon Shamroy,1938,Nominee (B & W)
Sweethearts,Oliver T. Marsh and Allen Davey,1938,Color (Special Achievement)
The Good Earth,Karl Freund,1937,Winner (B & W)
Dead End,Gregg Toland,1937,Nominee (B & W)
Wings over Honolulu,Joseph Valentine,1937,Nominee (B & W)
A Star Is Born,W. Howard Greene,1937,Color (Special Achievement)
Anthony Adverse,Tony Gaudio,1936,Winner (B & W)
The General Died at Dawn,Victor Milner,1936,Nominee (B & W)
The Gorgeous Hussy,George J. Folsey,1936,Nominee (B & W)
The Garden of Allah,W. Howard Greene and Harold Rosson,1936,Color (Special Achievement)
A Midsummer Night's Dream,Hal Mohr,1935,Winner
Barbary Coast,Ray June,1935,Nominee
The Crusades,Victor Milner,1935,Nominee
Les Misérables,Gregg Toland,1935,Nominee
Cleopatra,Victor Milner,1934,Winner
The Affairs of Cellini,Charles Rosher,1934,Nominee
Operator 13,George J. Folsey,1934,Nominee
A Farewell to Arms,Charles Lang,1932/33,Winner
Reunion in Vienna,George J. Folsey,1932/33,Nominee
The Sign of the Cross,Karl Struss,1932/33,Nominee
Shanghai Express,Lee Garmes,1931/32,Winner
Arrowsmith,Ray June,1931/32,Nominee
Dr. Jekyll and Mr. Hyde,Karl Struss,1931/32,Nominee
Tabu: A Story of the South Seas,Floyd Crosby,1930/31,Winner
Cimarron,Edward Cronjager,1930/31,Nominee
Morocco,Lee Garmes,1930/31,Nominee
The Right to Love,Charles Lang,1930/31,Nominee
Svengali,Barney McGill,1930/31,Nominee
With Byrd at the South Pole,Joseph T. Rucker and Willard Van der Veer,1929/30,Winner
All Quiet on the Western Front,Arthur Edeson,1929/30,Nominee
Anna Christie,William H. Daniels,1929/30,Nominee
Hell's Angels,Tony Gaudio and Harry Perry,1929/30,Nominee
The Love Parade,Victor Milner,1929/30,Nominee
White Shadows in the South Seas,Clyde De Vinna,1928/29,Winner
The Divine Lady,John F. Seitz,1928/29,Nominee
4 Devils,Ernest Palmer,1928/29,Nominee
In Old Arizona,Arthur Edeson,1928/29,Nominee
Our Dancing Daughters,George Barnes,1928/29,Nominee
Street Angel,Ernest Palmer,1928/29,Nominee
"Sunrise: A Song of Two Humans","Charles Rosher
Karl Struss",1927/28,Winner
The Devil Dancer,George Barnes,1927/28,Nominee
The Magic Flame,George Barnes,1927/28,Nominee
Sadie Thompson,George Barnes,1927/28,Nominee